GRC

GRC, Prekast sektöründe adı sıklıkla duyulan bir terimdir. Glassfibre Reinforced Concrete kelimelerinin ilk harflerinden oluşan GRC, cam elyafla güçlendirilmiş beton olarak tanımlanabilir. Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı ile dikkat çeken bir yapı malzemesidir. Temelde 4 ana bileşenden oluşmakta olup bu bileşenler; beyaz portland çimento, yüksek silis içeren silis kumu, alkali dayanımı yüksek cam elyaf ve sudur. Üretilecek olan yapının ebatına göre akışkanlaştırıcılar ve diğer kimyasallarda kullanılabilmektedir. 

GRC Özellikleri

Özellikle son yıllarda kullanımı giderek artan GRC, kendine has özellikleri ile dikkat çeker. GRC özelliklerine bakıldığında;

  • Temelde 4 bileşenden oluşmuştur.
  • Geleneksel betonlara oranla çarpma ve basınçlara daha yüksek dayanıklılık göstermektedir. 
  • Hafif bir yapısı bulunmaktadır. Bu özelliği ile üretim, nakliye ve montaj aşamalarında çalışanlara önemli kolaylıklar sağlar.
  • Depreme karşı en dayanıklı malzemelerden biridir.
  • Ses yalıtımı sağladığı gibi aynı zamanda su geçirmezdir.
  • Dayanıklı yapısının yanı sıra estetik açıdan zengin tasarım seçeneklerine sahiptir. 
  • Neredeyse tüm dış cephelerde tercih edilebilen GRC, geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • Döküm ya da sprey sistemi olmak üzere iki farklı yöntem ile kalıp içerisine dökülür.

GRC Nasıl Yapılır?

GRC yapım yöntemlerinde iki teknik söz konusudur. Premix ve sprey teknolojisi olarak adlandırabileceğimiz bu iki yöntem, uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Birden fazla bileşenle elde edilen karışımın kalıp içerisine dökülmesi yöntemi premix olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra Sprey yönteminde özel bir cihazla püskürtme işlemi yapılarak, malzeme uygulanır. Premix yönteminde genellikle, üretimi yapılan malzemenin içi doldurulmaktadır. İçi dolu malzeme kullanılmak istendiğinde premix yöntemi tercih edilmektedir.

GRC Beton uygulamasında üç farklı kalıp çeşidi kullanılmaktadır. Verimli kullanım için kalıp seçimi önemlidir. Döküm sayısı, dekoratif tasarımlara uygun kalıp seçimi yapılarak maliyet konusunda tasarruf sağlanabilmektedir. Kalıp çeşitleri; ahşap, polyester ve silikon olmak üzere üç çeşittir. Ahşap ve polyester kalıplar, dış cephe uygulamalarında sıklıkla tercih edilmekte olup bunun yanı sıra özel uygulama gereken alanlarda silikon kalıplardan da yararlanılmaktadır. 

GRC Bağlantı Şekilleri

GRC prekast cephe kaplamalarında 2 farklı bağlantı türü bulunmaktadır. Bunlar; Ped ya da Karkaslı bağlantılardır. Her iki bağlantı türünde de Q8 çelik çubuklar kullanılmaktadır. Fleks çubuk adı verilen bu çubuklar deprem yüklerinin absorbe edilmesini sağlar. Bağlantı noktalarının oluşturulmasını sağlayan karkaslar, GRC prekast yaş halde iken kalıp içerisine yerleştirilir. Kaynak esnasında oluşacak yüksek ısı sebebiyle GRC-Fiberton karkaslarda 2.5 mm altında profil tercih edilmez.

GRC Betonun Ülkemizde Kullanımı 

Deprem kuşağında yer alan ülkemiz, oluşturulan yapılarda bu konuya hassasiyet göstermektedir. Yapıların bütününde olduğu gibi dış cephelerde de depreme, deprem kaynaklı sallanma ve hasarlara karşı dayanıklı yapı malzemeleri tercih edilmektedir. Hafif ve dayanıklı yapısı ile GRC Betonun ülkemizde kullanımı son dönemlerde giderek artmakta ve GRC Beton uygulaması öne çıkmaktadır. Çünkü binalara eklenecek dış duvar ağırlığından tasarruf edilmesini sağlayan GRC, aynı zamanda zengin tasarımları ile dikkat çeker. Prekast cephe konusunda alanında en başarılı hizmetleri sunan firmamız, beklentilere ve ihtiyaçlara en uygun dayanıklı tasarımlar oluşturmaktadır. Bu süreçte özel teknik ve malzemeler kullanan Beonsan, üretimini yaptığı uygulamaların teslimatını sorunsuz şekilde gerçekleştirmektedir.

Fiziksel Özellikler

Basınç Mukavemetifc: 45-70 N / mm²
Çekme Mukavemetifct: 5-9 N / mm²
Orantılılık OranıLOP: 6-8 N / mm²
Kırılma ModülüMOR: 14-24 N / mm²
Genleşme Sınırıeu: 0,5-4 %
Elastisite ModülüE: 11-17 kN / mm²
Yoğunluk1,7 – 21 kg / dm³
GenleşmeT: 1.0 – 15 X 10-5
Isıl İletkenlik0,8 – 1,3 W / mk
Yangına Dayanıklılık(DIN 4102) A1
Rötre DeğeriЄ cs : 1.0 – 2.0 mm / m
Su Absorbsiyonu4-14 %
Su Buharı Difüzyonuµ : 50 – 200
Bilgi Al