Prekast Kaplama Özellikleri Nelerdir?

Bir yapıyı oluştururken uzun vadede en iyi verimi almayı amaçlarız. Verimden kastedilen de yapıların inşasından içlerinde sürülen yaşama kadar olan süreci kapsar. Tüm bu beklentileri karşılayan da yeni nesil beton sistemi olan prekast olmaktadır. İçeriğinde malzemeler, üretim süreci, tasarımı ve montaj kısmıyla birlikte bir yapıyı her aşamada öne çıkaran özelliklere sahiptir. İç mekanlar ve dış cephe kaplama uygulamalarında prekastın size sağlayacağı avantajlara göz atmak için öncelikle prekast kaplama özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Prekast Kaplama Nedir?

Mimaride tercih edilen onlarca farklı sistemi vardır. Bu tercihi coğrafik özellikleriniz doğrultusunda belirleyebilir ya da yeni geliştirilen sistemlerden de faydalanabilirsiniz. Ahşap evler, kerpiç evler ve günümüzde de betonarme yapılar ile oluşturan evleri görmekteyiz. Bunların hepsi aslında sahip olunan imkanlar ve coğrafi özelliklerin gerektirdiği durumlardan ileri gelmekteydi. Adını sıkça duyduğumuzda prekastın ise hepsinden alınan verimi bir arada toplayan önemli bir sistem olduğu söylenebilir. Prekast nedir? Prekast kaplamada hangi avantajları elde edebiliriz? Bu sorular geniş cevaplara sahiptir. Öncelikle prekastın ne olduğu konusuna değinecek olursak, içerisinde silis kumu, beyaz çimento, alkali dayanıklı cam elyaf ve su bulunan bir malzemedir. Kimyasal beton katkıları, kürlenme ve çelik karkas sistemiyle güçlendirerek yapılarda montaja hazır hale getirirler. Kaplama alanında da sınırsız bir tasarım seçeneği sayesinde çok özel mimari yapıları oluştururlar.

Prekast Cephe Kaplama Özellikleri

Sahip olduğu malzemelerle prekast, dış cephe kaplamada yapılara her anlamda avantajlar sağlar. Binanın dış görünüşü ile yalıtım, bütçe tasarrufu ve tüm bunlarla birlikte binalarınızın değerini de artıran bir özelliği vardır. Üstelik üretici firma ve montaj aşamalarında da ekiplerin daha rahat gerçekleştirdiği işlemlerdir. Yapılarınızda prekast kaplama kazanacağınız avantajlar şunlardır;

Ses Yalıtımı: İçerdiği malzemelerle birlikte gürültü önleyici özelliği de bulunur. 1 cm’lik prekastla 30 dB üstü sesi engelleyebilmektedir. Bu özelliğiyle de toplu konutlarda, apartmanlarda ve yol kenarlarındaki bariyerlerde bu sistemden yararlanılır.

Yanmaz Özelliği: A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde yangınlara karşı da önleyici bir yapı malzemesidir. Hem şahsi konutlarda hem de kamu ve özel konutlarda gereklilik görülerek kullanılırlar.

Su ve Rüzgara Dayanıklı: Basınç ve su gibi durumlara karşı da maksimum direnç gösterirler. Isı yalıtımlı cephe panelleri özelliği sayesinde su geçirmez ve rüzgarı içeriye almazlar.

Isı Yalıtımı: Termal iletkenlik seviyesi ihtiyaç duyulan ısı yalıtımını sağlayacak seviyededir. TS825 standardına göre hazırlanan yalıtım malzemeleri bulunur. Isı yalıtımı konusunda diğer sistemler gibi yapıya ek yük bindirecek ağırlıkta da değildir. Bu özelliğiyle hem yapı fazla yükten kurtulur hem de ısınma bütçesinde tasarruf etmiş olursunuz.

Darbe ve Sarsıntıya Dayanıklı: Prekastı oluşturan malzemeler, çelik karkas ve ankraj sistemleri sayesinde sarsıntı ve darbelere karşı da yüksek direnç gösterir. Bağlantı sistemleri, deprem gibi bir durumda yükü en sağlıklı şekilde dağıtacak şekilde yapılır.

Yapıya Yük Bindirmez: Standart bir betona göre daha hafif olarak üretilir ve betonarme yapıdan daha fazla özelliği, avantajı barındırır. Cam elyaf takviyesiyle beton daha hafif ancak daha fazla dayanıklı olur. Dış cephe kaplamalarında dekoratif işlemlerde de bu özelliğiyle avantaj sağlar. Diğer sistemlerde dekoratif işlemler binaya yük katarken prekastla bu ortadan kaldırılmış olunur.

Sınırsız Tasarım İmkanı: Yapıların dış görünümünde hem prekast paneller hem de prekast söve işlemlerinde istenen tasarımı tercih edebilirsiniz.

Montaj Kolaylığı: Fabrika ortamında kalıp, kürleme gibi süreçlerden geçen sistemde panellerin basit işlemlerle yapıya montajı sağlanır. Çelik karkas ve ankraj sistemleri de panel özellikleri doğrultusunda kurulur. Doğru ölçüler ile montaj işlemi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Zaman Tasarrufu: Prekastın üretimi her mevsim gerçekleştirilebilir. Darbelere, ısıya dayanıklı özelliği sayesinde her mevsimde montajı yapılabilir. Bu da hem üretici firma hem de kullanıcılar için zamandan tasarruf etmelerini sağlar.

Prekast Cephe Avantajları

Bahsettiğimiz tüm bu özellikleriyle prekastın tüm istenilen avantajları bir arada sunduğu söylenebilir. Eski beton sistemleri göz önüne alınacak olursa, dekoratif bir işlem yaptırılmak istenirse ekstra olarak bir betonarme yapının montajı sağlanabilirdi. Isı yalıtımı da aynı şekilde, fazladan bir yük bindirme ile sağlanabilirdi. Üstelik hem dekoratif özellik hem de yalıtım özellikleri prekasttaki gibi istenen verimi de verememekteydi. Prekast dış cephe kaplama ile birlikte bunların her biri tek işlemle elde edilebiliyor.

Previous Prekast Fiyatları Belirlemede Neler Etkilidir?

Leave Your Comment

Bilgi Al