Prekast

İnşaat sektörünün yapı taşlarından olan Prekast, beton sistemi olarak bilinir. Dış cephe, endüstriyel alanlar ve peyzaj gibi inşaat işlemlerinin olduğu her alanda kullanılabilen bu yapı, Kabuk Panel ve Yalıtımlı seçeneğiyle tercih edilebilir. Tercih edilen yöntemi bütçe, zaman ve yaşam alanı kalitesi olarak faydalar sunar.

Prekast Nedir?

Beton sistemi olarak kullanılan prekast, malzeme içeriği olarak yıkanmış silis kumu, beyaz çimento, kimyasal beton katkıları ve alkali direncine sahip olan cam elyaf ürünlerinden oluşturulur. İzolasyon istenen yapılarda Yalıtımlı seçeneği, izolasyona gerek duyulmayan yerlerde ise Kabuk Panel seçeneğiyle kullanılabilmektedir.

Kabuk panel, izolasyon istenmeyen alanlar için tercih edilir. Üretim işlemleri daha kısa sürede tamamlanır. Bu özelliğiyle zaman kazancı da sağlar. Yalıtımlı seçeneğinde ise ses, su ve ısı yalıtımı konusunda fayda sağlar. Üretim aşaması daha uzun sürse de ileriye dönük olarak bu alanlarda konfor sağlayacak ve maddi olarak da daha az tüketim gerçekleşmesine olanak verecektir.

Prekast Nasıl Yapılır?

Prekast, içerdiği malzemeler ile elde edilir. Buradaki malzemeler ekstra olarak su ile en uygun oranda karıştırılılarak elde edilebilir. Fabrika ortamında basit işlemler sırasıyla işleme alınır. İhtiyaç duyulan malzemeler, sonrasında tekrar işlem için kullanılabilecek kalıba dökülür. Burada prekastın kürleme işlemi yapılır. İstenen tasarımdaki kalıplara da dökümü sağlanarak istenen şekli alması beklenir. Prekast beton yapıların daha çok temel kısmında tercih edilir, ortaya çıkarılan tasarımlarda standart olabilir. Ancak prekast kaplama seçeneğinde iç ve dış ortamlarda, peyzaj alanında oldukça farklı tasarımları görebilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse, kiriş, kolon ve duvar panellerinde sade veya bilinen bir ölçü ele alınır. Ancak prekastın kullanıldığı diğer işlemlerden merdiven, denizlik, dış cephe, kapı söve, saksı ve vazo, köşe kaplamaları gibi aşamalarda istenilen tasarımlara göre kalıplar elde edilir.

Prekast Beton Endüstrisi Nasıl Başladı?

Kullanıldığı yapıya sadece estetik görünüm katmakla kalmayan prekast, ekonomik olmasıyla da zamanla inşaat sektörünün öncelikli tercihleri arasına girdi. Üstelik bu ekonomik kısım yapıcı firma için değil kullanıcı tarafına da yansımaktadır. Aslında prekast, tarihi olarak çok eski bir yöntemdir. Roma döneminde altyapıda su kanalı, tünel ve geçitlerde tercih edildiği keşfedilmiştir. Günümüzde de bu yöntemden ilk olarak 1900’ün başlarında yapıldığı belirtilir. 1950’li yıllarda Amerika’ya bağlı Philadelphia’da yapılan köprü ile sektör içerisinde daha da dikkat çekici bir hale gelmiştir. Bundan sonrasında da birçok ülkede bu yöntemin avantajlarından yararlanılmaya başlanmıştır. Uzun yıllar dayanıklı kullanım sunması ekonomik açıdan cezbedici olmaktadır. Yapı inşaatı alanında dökülen betondan farklı olarak fabrikada kalıplara dökümü sağlanan prekast, her mevsim ve koşulda elde edilebilir, kolaylıkla da yapılara montajı sağlanabilir.

Prekast Beton Üretim Süreci

Bir yapının inşa edilmesinde genelde bildiğimiz bir süreç, beton dökme işleminin inşaat alanında yapılması ve beklenmesidir. Ancak prekast ile bu durum da değişmiştir. Üstelik birçok avantajı da beraberinde getirir. Prekast yapı inşaatı başlamadan, belirlenen ölçülerde kalıplarla hazırlandığından dolayı geriye sadece montaj kısmını beklemek kalmaktadır. Yapım firması ve kullanıcıya maddi ve zamansal olarak tasarrufu sağlar. Prekastın üretim süreci için gereken, kapalı bir fabrika alanı ve ihtiyaç duyulan malzemelerdir. İlk olarak malzemeler beton kalıplara dökülür ve kürlenmesi yapılır. Bu aşamada ihtiyaç dahilinde karışıma farklı malzemeler de eklenebilir. Hava geciktirici veya su azaltıcı özellikteki içeriklerle kürlenecek malzemenin daha hızlı etki göstermesi sağlanabilir.

Prekast Beton Elemanların Birbirine Bağlanması

Prekastın kullanıldığı alana göre montaj işlemi değişiklik gösterebilir. Prekast betonlar bu doğrultuda iki farklı yöntemle birbirine bağlanabilir.

 • Vidalama yöntemi: Bu yöntemi kullanacaksanız prekastın yapım sürecinde çelik formdaki bağlantıları döküm işleminde beton içerisine gömmelisiniz. Bu yöntem daha fazla dikkat gerektirir. Bu yöntemi köprü veya bağlantı gerektiren alanlarda görebiliriz.
 • Beton ile bağlama yöntemi: Burada da çelik formunda dışında halka olarak çıkıntılar bırakılır. İstenirse bunlar arasında takviye döküm işlemi yapılabilir. Kiriş ve kolonlarda bu tarz işlemi görebiliriz.

Prekast Üretimi

Prekastı oluşturan içerikler fabrika ortamında kürlenir ve ardından da belirlenen kalıplara pay edilir. Standart kalıplar dışında uygulanacak alanın ölçüsüne göre kalıp hale getirilen bu sistem, bu özelliğiyle bina inşaatı veya dış cephelerle kalmayıp bahçe duvar, metro inşaatları, dekor alanları gibi birçok alanda da kullanılabilmektedir.

Üretim aşaması 4 adım halinde ilerler. Öncelikle sahip olmuş olduğunuz alanda inceleme yapılır. İnceleme adımı bu işlemin en önemli işlemlerindendir. Alanın özellikle doğrultusunda ikinci adım içerisinde tasarım işlemleri gerçekleştirilir. Üçüncü adımda da belirlenen kalıplar döküm işlemine hazır getirilir. Tercihe göre fiber, ahşap ve silikon gibi kalıp kullanılabilir. Son adımda da döküm işlemleri gerçekleştirilir.

Prekast Montajı

Hazırlanan prekast malzemeleri montaj aşamasını 3 adımda gerçekleştirir. İlk olarak ürünlerin işlem alanında kaldırılması vinç yardımıyla yapılır. Mobil ya da sabit vinçler kullanılabilir. Bağlantı adımında çelik bağlantı ürünleri ve dübeller yardımıyla yapılır. Prekast dış alanda da kullanımda olabileceğinden bu bağlantıda paslanma ve çürümemesi için bu ürünler çinko ile kaplanarak işlemleri yapılır. Son adımda da aralık kalan kısımlara dolgu ve silikon işlemleri gerçekleştirilir. Tercih edilen renk ile birlikte prekast ürünlerinin montaj işlemi tamamlanır.

Prekast Nerelerde Kullanılır ?

Bina inşaat ve dış cephelerde genel olarak kullanılır. Bu alanlara örnek olarak ise;

 • Köprü ve otoparklar,
 • Hastane ve iş merkezleri,
 • Eğitim kurumları,
 • Stadyum ve spor kompleksleri,
 • Binalar temel altyapı inşaası,
 • Duvar ve peyzaj alanı
 • Topluluk ve otoyollar (gürültü önlemek için), gösterilebilir.

Prekast Kullanıldığı Bölgeler

Prekastı hem malzeme içeriği hem de yapım süreci ile ele aldığımızda, kullanım alanında da geniş bir seçeneği görebiliriz. Kısa sürede elde edilebilmesi, darbelere ve sarsıntılara karşı dayanıklı olması, A1 yanmazlık özelliği ile ısıya karşı yüksek duyarlılık göstermesi, ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamasıyla da bireysel konutlarda, kurum binalarında, iş yerlerinde, otopark, hastane, AVM, metro, spor tesisleri vb. birçok yerlerde tercih edilmektedir.

 • Hastaneler: Prekast cephe, hastane gibi sağlık kuruluşlarında kısa sürede teslim özelliğiyle avantaj sağlar. İhtiyaç duyulan sağlık tesisleri prekast ile kısa zamanda hazır hale gelir. Sağlam bir yapı üzerinde ses ve ısı yalıtımı ile de konforlu kullanım sunar.
 • Alışveriş merkezleri ve otopark alanları: Toplumun en fazla tercih ettiği alanlardan olan AVM ve otoparklarda, düzenin sağlanması için prekastın avantajlarından yararlanılır. Alanlar istenen ölçülerde ortaya çıkarılır. AVM içerisinde istenen ısı yalıtımıyla özel formlar elde edilebilir.
 • Köprüler: Prekast cephe kaplama işlemleri kadar temel yapıda da çok fazla seçenek sunar. Köprü gibi dikkatli bağlantı işlemleri gerektiren işlemlerde prekastın vidalama yöntemiyle çok sağlam yapılar inşa edilir. Bu yöntemle yapılarak günümüze kadar sağlamlığını koruyarak gelen çok fazla örnek de bulunur.
 • Resmi kurumlar: Resmi kurumlar, yapı tercihlerinde hem mimari kültürünü yansıtan hem de sağlam olan seçenekleri prekast ile karşılayabilir. Günümüzde birçok yeni kurum binasının yapımında prekast işlemi gerçekleştirilmiştir.
 • Turizm ve spor tesisleri: Otel, sağlık ve spor tesisi gibi alanlarda ihtiyaç duyulan ses yalıtımı, ısı yalıtımı ve estetik görünüm de prekast ile istenen şekilde elde edilebilmektedir. Sosyal aktivite alanları, odalar arasında ses geçirmezlik, merdiven veya saksı, vazo, kolon başı gibi estetik görünüm istenen alanlarda prekastın işlem avantajıyla çok daha orijinal projeler ortaya çıkarılır.
 • Gürültü Önleyici Bariyer: Otoyollarda daha fazla rastlanan gürültü önleyici bariyerlerde prekast diğer yöntemlere göre daha fazla ses geçirmezliği sağlamaktadır.
 • Bireysel konutlar ve iş yerleri: İş yerleri, ofisler ve bireysel konutlarda da temel yapıda prekast beton, dış alanda da prekast dış cephe kaplama işlemlerinden faydalanılır. Prekast söve işlemlerinde pencere, kapı kenarlarında, kat silmeleri alanında da istenen tasarımda kalıplar yapıya kazandırılabilir. Kullanıcı isteği dahilinde 3D görsel projelendirmeyle yapım öncesinde elde edilecek yapı görülebilmektedir.
 • Altyapı bağlantıları: Tünel, menfez veya metro gibi alanlarda da prekast ile sağlam bir yapı oluşturulur. Özellikle prekastın tarihte ilk olarak Roma’daki tünellerde kullanılması ve bu yapıların günümüze kadar da örneklerini bırakabilmesi, prekastın uzun yıllarda dayanıklı olduğu da belirtilebilir.

Prekast Yapının Avantajları

Prekast ürünü, fabrika ortamında güçlü bileşenlerle kürlenir. Dayanıklı bir formdadır. Hava koşullarının her birine karşı dayanıklı özelliktedir. Su geçirmez, rüzgar gücüne dayanıklı, ısı yalıtımı yapar. Bu sayede yakıt tasarrufuna katkıda bulunur. İstenen kalıplarda üretilebilir, bununla birlikte istenen her alanda renk ve form tercihleriyle kullanılabilir. Ses yalıtımında da başarılıdır.

Apartman gibi toplu konutlarda daireler arası gürültü olayını engeller. Fabrika şartlarında üretildiğinden üretimi sürekli olarak yapılır. Montaj işlemleri de basittir. Zaman tasarrufu sağlar. Her mevsim kolaylıkla yapı işlemlerinde kullanılabilir. Hafif formuyla yapıya yük yüklemez, kullanılan mekanı küçültmez. Beonsan, prekast kullanımıyla yaptığı her yapıda istenen başarıyı yakalamış ve birbirinden değerli işlere imza atmıştır. Prekast işlemleri için sitemizdeki referanslar bölümünü inceleyebilirsiniz.

Çalışma Örnekleri

Bilgi Al