Her Tür Mimari Formların Kalıp ve İmalatı

Prekast ile birlikte yapı alanında birçok aşamada avantajlar elde ediliyor. Bunlar daha az maliyet, zaman kazanımı ve daha sağlam bir yapı olarak özetlenebilir. Mimari formlarda kalıpların imalatı daha önceleri standart seçeneklerden ibaret iken prekast ile bu da değişmiş oldu. Prekast cephe ve prekast beton alanlarında da yapıda istenilen mimari formların imalatı oldukça kısa sürede basit işlemler yapılıyor. Beonsan’da bu tarz özel mimari form kalıpları için 3D görselleştirme seçeneği de sunulmaktadır. Proje başlangıcında ilk olarak tasarımlar bu seçenek ile karara bağlanarak kalıpların imalatına başlanır. Böylelikle en farklı ve modern kalıplar ile yapılarınızda da istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. 

Prekastta En Modern Mimari Kalıplar 

Bir yapıyı diğerlerinden farklı kılan nokta ilk bakışta dış cephesinde kullanılan tasarımıdır. Geçmişten bugüne kadar yapı alanında dış cephe tasarımları çok farklı işlemlere tabi tutulmuştur. Roma, Yunan, İslam veya Rönesans mimarilerine baktığımızda evlerde bile oldukça özel tasarımların olduğunu görebiliriz. Özel yapılarda ise bu mimari yapılar adeta bir sanat eseri değerinde nitelendirilir. Günümüzde genelde daha standart tasarımlar biliniyor veya tercih ediliyordu. Prekastın sunduğu avantajlarla burada da artık eskisi gibi çok özel yapılara sahip olma imkanı elde edildi. Prekast nedir, yapılara kazandırılmadan hangi işlemlerden geçer? Bu noktada diğer işlemlerden her anlamda ayrılır. Mimari tasarımın belirlenmesiyle kalıplarda özel ölçülerde hazırlanır. Çıkıntı veya girinti gibi bölümler prekast formunun darbelere karşı dayanıklı olmasıyla yapıya kolaylıkla montajını sağlar. 

Prekast Kalıpların Tasarımı ve İmalat Süresi

Prekastın içeriğinde silis kumu, alkali direncinde cam elyaf ve beyaz çimento yer alır. Kalıpların hazırlanması için yapıda ihtiyaç duyulan prekast üretimi noktasında farklı malzemelerden de faydalanılabilir. Belirlenen tasarım dahilinde kalıplar özel olarak üretilir. Hazırlanan prekast içeriği bu kalıplarda kürleme işlemine tabi tutulur. Doğru ölçü kadar bu işlemlerin en doğru sürede yapılması da önemlidir. Her mevsim koşulunda fabrika ortamında prekast üretimi yapılabilmektedir. Kalıplarım imalatı sonrasında bunların yapıya montajı sağlanır. Burada karkas imalatı da belirlenen tasarıma göre yapılır. Prekast kalıpları bu çelik karkaslarla yapıya aktarılır. Tüm bu işlemlerin genel olarak bitiş süresi, diğer yapı işlemlerine göre daha az sürmektedir. Prekastı avantajlı kılan bir nokta da budur. 

Prekast ile Özel Kalıp Kullanım Avantajları 

Yapıların dış cephesi ve beton temelinde tasarıma göre farklı ölçüler olabilir. Prekast da bu tarz farklı yapı alanlarında özel tasarımları sağlayan yeni nesil beton sistemidir. Özel kalıpta prekast ile oldukça fazla avantaja sahip olabilirsiniz. Prekast dış cephe kaplama olarak dilediğiniz tasarımları tercih edebilirsiniz. Standart tasarımlar dışında en sevdiğiniz mimari formları prekast kaplama ile kullanabilir, prekast söve ile pencere, kapı gibi bölümlerde çarpıcı ve modern dekoratif işlemleri de tercih edebilirsiniz. Projeye başlamadan önce teknik ekiple birlikte 3D görselleştirme sürecine dahil olarak aklınızdaki tasarımları dijital ortamda görme şansınız olur. Bunun üzerinden istediğiniz ve istemediğiniz yerleri belirleyebilirsiniz. Prekastın bu avantajıyla her anlamda içinize sinen bir yapıya sahip olmanız daha kolay ve daha az maliyetli olmaktadır. Yapılarınızda özel tasarımdaki prekast cephe kaplama işlemlerini kazandırmak isterseniz Beonsan ekibiyle irtibata geçebilirsiniz.

Previous Prekast Kat Silmeleri

Leave Your Comment

Bilgi Al