Prekast Cephe Kaplama

Her yapıda ihtiyaç duyulan işlemler farklıdır. Bu ihtiyaçları ısı ve ses yalıtımı, sağlamlık, estetik görünüm başlıkları altında inceleyebiliriz. Konut alanlarında daha çok yalıtım ve sağlamlık ihtiyacı olurken, özel konut ve alanlarda ise bunlara ek olarak estetik görünüşe de talep olabilir. Tüm bunlar eskiden ayrı işlemlerle yapılırdı. Bu da daha fazla masraf, zaman ve yapı üzerinde fazla yük demekti. Ancak yeni beton sistemlerinden prekast cephe kaplama ile tüm bu ihtiyaçlara tek uygulama ile çok daha profesyonel ve kaliteli olarak cevap verilebiliyor. 

Prekast Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe kaplama çeşitleri arasında en çok talep uygulamalardan olan prekast dış cephe kaplama, üretimi ve uygulamasıyla oldukça basittir. İçeriğinde alkali dirençli cam elyaf, silis kumu, beyaz çimento ve kimyasal beton katkıları bulunan bir karışımla elde edilir. Karkaj, Ankraj ve Halfen gibi destek sistemleriyle yapıya monte edilir. Dış cephe kaplama modelleri arasında estetik olarak istenilen her ebatta tasarımların yapılabildiği sistemlerdir. Dilerseniz yapının tamamında bu sistemi ekleyebilir isterseniz pencere, balkon, kapı veya merdiven gibi alanlarda da küçük ama oldukça estetik formlarla alanınıza estetik bir yapıyı kazandırabilirsiniz. 

Prekast Cephe Kaplama Özellikleri

Dış cephe prekast kaplama olarak tercih ediliyorsa bunun en önemli nedenlerinden biri ince bir yapıda olmasıdır. Ve buna rağmen hem yalıtım ve estetik hem de sağlamlığı sağlayabilmesidir. Prekast cephe paneli her yapıda farklı ebatlarda olabilir. İçeriğiyle birlikte ses ve ısı yalıtımını sağlar, rüzgar gücüne karşı dayanıklıdır. mono fiber yapısından dolayı deprem veya darbe gibi durumlara karşı dayanıklıdır, prekast söve işlemleriyle de uygulandığı binaya çok estetik bir tarz katar. Bu işlemi sadece konut veya özel binalarda da görmeyiz. Prekast cephe villa ya da otel gibi alanlarda da çok farklı iklim koşullarında rahatlıkla uygulanabilir. Dış cephe prekast kaplama uygulamaları yılın her zamanı üretim ve uygulama yapma imkanına da sahiptir.     

Prekast Cephe Kaplama Neden Tercih Edilir?

İstenilen her yapı, bina prekast içeriğindeki bina dış cephe kaplama işlemine tabi tutulabilir. İster sıfırdan yapacağınız bir yapı olsun isterseniz de halihazırdaki bir yapı dış cephesine bu işlemi tercih edebilirsiniz. Uygulamaya karar verenler için avantajlar olduğu prekast cephe dezavantajları da merak edilir. Ancak bu uygulama için herhangi bir olumsuzluktan bahsedemeyiz. Aksine çok farklı yönleriyle birçok avantaja sahiptir.

  • Normal duvar mantolama işlemlerinde binada metrekare 120 kg ye kadar ağırlık yükleyebilir iken bu rakam prekastın tercih edildiği yapılarda 45 kg kadardır. 
  • Sınırlı kalıp modeli yoktur. Prekast cephe detayı için tasarım modelleri isteğe göre şekillendirilebilir. 
  • Prekast, karkaj yani iskelet yapı içerisine uygulanır, ankraj ile halfen gibi işlemlerle sağlamlığı desteklenir. Bu sistem alandan kazanılmasını sağlar. 
  • Diğer sistemlere göre çok daha kısa sürede üretilir ve montajı yapılır. 
  • Her iklim koşulunda uygulanabilir bir yapısı vardır. 
  • A1 yanmaz sınıfı özelliğe sahiptir. Çoğu ülkede bu özelliğiyle zorunlu olarak uygulanmaktadır. 
  • Mono Fiber yapısı sayesinde darbe ve sarsıntılardan oluşacak hasarlara karşı dayanıklıdır. Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını düşünürsek, yapılarda bu sistemin kullanılması oldukça yarar sağlayacaktır.       

Prekast Dış Cephe Kaplama Aşamaları

Prekast dış cephe kaplama aşamasında öncelikle işlemin uygulanacağı yapıdan ölçü alınır. Bu işlem oldukça önemlidir.Çünkü prekast duvar paneli tamamen bu ölçülere göre oluşturulur. Fabrika ortamında hazırlanan dış cephe kaplama malzemeleri kalıplara dökülür ve montaj aşamasına geçilir. Bağlantı içerisinde hava koşullarından etkilenmemesi, paslanma ve çürüme yapmaması için ekstra olarak çinko ile kaplanırlar. İnşaat alanına sabit ya da mobil vinçler yardımıyla taşınırlar. Prekast cephe uygulaması için belirlenen karkaj sistemine yerleştirilirler. Ankraj, halfen gibi sistemlerle de karkajda duruşları sağlamlaştırılır. 

Prekast Dış Cephe Kaplama Fiyatları

Dış cephe taş kaplama ya da prekast gibi çok farklı seçeneklerle kaplanabilir. Bu tamamen tercih meselesidir. Ancak zaman ve masraf tasarrufu bakımından son zamanların tercihi olan prekast olmaktadır. Sadece tasarruf anlamında da fayda sağlamayan bu sistemde hava ve koşulları doğal afetlere karşı dayanıklılık, kolay üretim, kolay uygulanabilirlik, hafif ve estetik yapı gibi birçok fayda sağlanır. Dış cephe kaplama fiyatları daha çok işçilik üzerine kuruludur. Prekastta da işçilik çok önemlidir ancak diğer işlemlerdeki gibi uzun bir süreci kapsamaz. Daha çok sistematik bir biçimde ilerlenir. Uygulama alanları standart olmadığından dolayı ise                 

prekast cephe m2 fiyatları her yapıda farklılık gösterebilir. Ayrıca cephe üzerine prekast söve gibi işlemler de fiyatlar için belirleyici olabilir. Yaşam alanlarınız için en doğru işlemleri belirlemek ve prekast cephe fiyatları hakkında bilgi almak için firmamızla irtibata geçebilirsiniz. 

Bilgi Al