Neden Prekast Malzeme Tercih Etmelisiniz?

Bütün dünyada artık zorunlu bir yapı malzemesi haline gelen prekast, önceden kullanılan yapı malzemelerine göre çok daha geniş bir kategoride avantaj sunar. Bu sayede de hem yapı firmaları hem de kullanıcılar için en gözde sistemlerden biri olmuştur. İşin ekonomik boyutu ile birlikte üretim süreci, tasarım imkanları, taşıması ve montajı gibi aşamalarıyla prekast kaplama ülkemizde de çok revaçta olan bir yapı sistemidir. Yeni yapılan birçok yapıda prekastın izlerine rastlayabilirsiniz. Zaten tasarımı, kısa sürede tamamlanması gibi öne çıkan özellikleriyle direkt göze çarpacaklardır. Bu yapının neden bu kadar avantajlı ve sağlam olduğunu, malzeme tercihlerine bakarak anlayabiliriz.

Prekast Malzemeleri Nelerdir?

Prekastın içerisinde bulunan malzemeler ile birlikte prekast nedir sorusuna daha detaylı cevap verilebilir. Daha doğrusu bu malzemelerin kendi içlerinde de sahip olduğu özelliklerle birlikte bu sorunun cevabı daha iyi anlaşılabilir. 

  • Yıkanmış silis kumu: Oldukça ince taneler olmasına rağmen sertlik derecesi yüksektir. Bu özelliğiyle de başta yapı, inşaat sektörleri olmak üzere izolasyon, seramik, gaz döküm, çimento, kimya gibi alanlarda da tercih edilmektedir.
  • Beyaz çimento: İleri bir teknolojide elde edilen ürün yüksek dayanım gösterir. Daha iyi estetik görünüm ve daha düz yüzeyler verir.
  • Alkali direncine sahip cam elyaf:Alkali dayanımlı, su, asit ve baz içerikli maddelere karşı dayanıklı demektir. Bu özellikteki cam elyaf malzeme; korozyon oluşumuna, suya, yanmaya, çatlak oluşumuna ve darbelere karşı yüksek bir dirence sahiptir.

Bunlar dışında su ve çeşitli kimyasal beton ürünleri de malzemeye eklenebilmektedir.

Prekast Panel Üretim Teknolojisi

Prekast beton ya da prekast dış cephe kaplama işlemleri için olsun, malzemeler profesyonel bir üretim sürecinden geçer. Yapının temeli için kullanılacak beton sistemleri fabrika ortamında kalıplara dökülerek kürlenme işlemine tabi tutulur. Bu kalıplar yapının tasarımına göre farklı olabilir, Kolon ve kiriş kullanımları itibariyle prekast temel işlemlerinde malzemeyle birlikte çelik tel gibi malzemelerde kullanılır. Dış cephe kaplama işlemlerinde de panel sistemleri aynı şekilde fabrika ortamında üretilir. Bunlarda da istenen ölçülerde üretimler yapılır. Ayrıca bu panel sistemlerinin yapıda en sağlam şekilde sabit kalabilmesi için çelik karkas, çelik ankraj ve halfen kanal sistemleri kullanılır. Prekastın üretim teknolojisinde kalıplar istenen tasarıma göre dijital ortamda elde edilebilir. Malzemelerin dökülmesi sonrasında kürlenme işlemi yapılır. Malzeme sağlam ve şekil alabilen bir yapıda olduğundan montaj kısmına kadar taşıması da kolay olur. Özellikle çelik karkas sistemine göre üretilen paneller, yapının darbe, titreşim gibi durumlarda daha dayanıklı olmasını sağlar. Buna rağmen de yapıda ekstra bir yük bindirme durumu söz konusu değildir.

En Çeşitli Avantajlarıyla Prekast

Prekast ile yapılan bir yapı, akla gelebilecek her alanda avantaja sahiptir. Kullanıcıların aradığı ısı yalıtımı ile dayanıklılığı, estetikliği ve düşük maliyeti bir arada bulundurabilen ender beton sistemlerindendir.

Prekast İle Sağlam Yapılar

İçerdiği malzemelerin özellikleri ve montaj sistemi ile birlikte çok daha sağlam yapıların elde edilmesine olanak sağlar.

Tasarımda Çeşitlilik İmkanı

Prekast söve, payanda ve eli böğründeler, kolon ve kiriş gibi daha birçok alanda istenen tasarımı tercih edebilirsiniz. 3D Görselleştirme hizmetiyle birlikte de üretim öncesinde yapınızın nasıl görüneceğini görebilmektesiniz.

Her Mevsim Üretim

Isıya dayanıklı bir yapıda olduğundan üretimi de her mevsim işlem yapılabilir formdadır. Bu sayede firmaya ve kullanıcıya zaman kazandırır.

Düşük İnşaat Maliyetleri

İstenen tüm artıları tek bir işlemle karşılar. Diğer sistemlerde olduğu gibi ısı yalıtımı için ekstra bir işlem gerektirmez, zaten malzeme içeriği bunu karşılar. Söve gibi dış cephede istenen tasarımlar da yapı inşasında kazandırılır. Ekstradan bir tasarım yapıya eklenmez. Bu da kullanıcıları fazla bir maliyetten kurtarmış olur. Avantajları uzun ömürlüdür.

Ulaşım Kolaylığı

Üretilen panel veya temel beton sistemleri için lojistik işlemleri de kolaydır. Hazır bir şekilde şantiyeye sorunsuz aktarılabilirler. Darbe ve ısı direnci ile birlikte bu aşamada da sorunsuzdurlar.

Kolay Montaj Sistemi

Hazır olarak şantiye sahasına gelen paneller, öncesinde kurulmuş olan karkas, ankraj sistemlerine dahil edilir. Halfen sistemiyle de sabitliği sağlanır. Burada önemli olan ölçümlerin en doğru şekilde alınması ve bu doğrultuda üretimin yapılmış olmasıdır.

Darbe ve Isıya Dayanıklılık

Fiber yapısı ve A1 yanmaz özelliği sayesinde yangın, deprem gibi durumlara karşı yüksek dayanım gösterir.

Emlak Piyasasında Daha Değerli

Tasarımı, dayanıklılığı ve uzun ömürlü olmasıyla prekast sistemli yapılar, emlak piyasasında da daha değerlidirler. Konutlarınıza daha fazla talep olur ve satış süreniz daha kısa olur.

Ses ve Isı Yalıtımı

Yalıtım noktasında da gürültü ve ısı yalıtımı sağlar. Konutlarda birden fazla olan haneler için konforlu bir yaşam alanı sunar. Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde de yakıt tasarrufu sağlar.

Previous Kaliteli Prekast Cephe İçin 3 Kural

Leave Your Comment

Bilgi Al