Prekast Fiyatları Belirlemede Neler Etkilidir?

Yaşam alanlarını sadece görünüm açısından değil sağlık açısından da ileri bir seviyeye taşıyan prekast kullanıcıların son dönemlerde en fazla tercih ettiği sistemlerden olmaktadır. Gördüğü ilgi kadar hakkında merak edilen birçok detayı da barındırmaktadır. Bunlardan biri de prekast cephe fiyatları olarak bilinir. Bu işlemi gerçekleştiren firmalara ulaştığınızda her biri size farklı bir bütçe çıkarabilir. İşte bu noktada devreye giren de fiyatlara etki eden unsurlardır. Tercih edilen işlemden, kullanılan malzeme kalitesine, ne kadarlık bir alanda işlem olacağına kadar içerisinde çok detaylı işlemleri barındırır. İçlerinde çok gösterilmese de en etkileyen unsurlardan biri elbette tecrübedir. Sektöründe uzman bir ekiple bu işleme başlamak fiyat konusunda farklı bir rakamı sunsa da işin sonunda yansıtacağı prekast kaplama işlemleri kendini fark ettirecektir.

Prekast Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Prekast beton ya da prekast cephe işlemlerinde tercih edilen işlemler oldukça farklıdır. Söve, kolon başlıkları, kat silmeleri, giriş arkad ve pedimentleri, balustrat, korkuluk ve küpeşteler, denizlikli pencere prekastları gibi yapının her alanında yapılan uygulamalarda prekasttan yararlanılabilir. Fiyatları belirlerken de bu işlemlere göre bir fiyat çizelgesi belirlenir.

Metraj/Ölçü

İşlemlerin hangi alan ölçüsüyle yapılacağı yani metrajı önemlidir. Bir yapıyı komple olarak bu işlemle yapmak, sadece belirli bir alanda tercih etmekten daha uygun olabilir. Cephe kısmıyla birlikte prekast söve işlemleri de tercih edilirse fiyat değişebilir ancak yine de tek başına, küçük bir alan içerisinde prekastın işlemlerinden yararlanılması maliyet yükseltecektir.

Tasarım

Belirlenen tasarım da kullanılacak kalıp noktasında fiyata etki eder. Hazır kalıpla tasarım ile farklı tasarım için hazırlanacak kalıp arasında fark olur. Kat silmeleri pencere ve kapı söveleri, payanda ve eliböğründeler tarzı işlemlerde çok farklı kalıplara ihtiyaç duyulur. Bu da kalıbın yeniden imal edilmesi, yani ekstra bir zaman ve maliyet demektir. Tasarımda, özgün işlemler tercih edebilirsiniz ancak bu işlemin fiyatına artı olarak yansıyacaktır.

Malzeme Kalitesi

Prekastın içerisinde yıkanmış silis kumu, beyaz çimento, alkali dayanımlı cam elyaf, su ve çeşitli kimyasal yapı malzemeleri vardır. Her biri kendi içerisinde farklı ve güçlü özelliklerde olsa da bunlarda da çeşitlilik vardır. Eğer işlemlerde kullanılan malzemelerin kalitesi yüksek olursa işlem için belirlenecek fiyat da yüksek olabilir.

İşçilik

Aslında işçilik konusu hemen hemen tasarım ve malzeme ile ilgilidir. Ekstra olarak yapı işlemleriniz için tek bir yapı değil de birden fazla yapı için prekastı tercih edecekseniz, fazla kişiye ihtiyacınız olabilir. Çünkü müşterilere verilen bitirilme tarihi sonrasına kalmak firmalar için iyi bir izlenim bırakmaz. Burada da işlemlerin daha hızlı yürütülebilmesi için fazla kişiyle aynı anda işlem gerçekleştirilmesi gerekir.

Proje Giderleri

Projede firmanın ekstra olarak sunduğu hizmetler de mevcuttur. İçerisinde nakliyat, proje çizimi sayılabilir. Bu gibi durumlarda firmanın ekstra olarak giderleri olabilir. Bu da proje giderleri olarak fiyatlara yansıyabilir.

Hizmet Çeşitliliği ve Kalitesi

Firmanın sektörde sahip olduğu tecrübe, sunduğu hizmet çeşitliliği ve biten projelerin kalitesi, alacağınız fiyatlara da yansır. Prekast cephe kaplama veya prekast montajı gibi durumlarda yaşanabilecek sorunlara çok hızlı bir şekilde çözümler üretilmesi, kullanıcılar gözünde artıdır. Ancak bunu sağlayabilmek kurumsallaşmış ve hizmet kalitesi yüksek firmalara özgüdür.

Previous Prekast Cephe Oluşum Aşamaları

Leave Your Comment

Bilgi Al