A1 Yanmazlık Özelliğiyle Prekast

Artık ismini çok daha fazla duymaya başladığımız prekast yapılara fazla bir yük sağlamamasına karşın birçok anlamda avantaj sağlar. Titreşim ve darbelere karşı dayanıklılığı, istenen tasarımıyla elde edilebilmesi ve daha düşük bütçelerde olması, yapı firmaları için de kullanıcılar için de en önemli tercih sebebi olmuştur. Bir diğer avantajı da malzeme içeriği ile almış olduğu a1 sınıfı yanmazlık özelliğidir. Yangınlarda, konutlarda kullanılan yapı malzemeleri önlenebilir bir performans gösterebilir. Bu da prekastla mümkün olmaktadır.

A1 Sınıfı Yanmaz Ne Demek?

Yanmazlık özelliği gösteren yapı malzemelerine baktığımızda en önemli malzemelerin silis ve beyaz çimento olduğunu görebiliriz. Prekastı oluşturan panellerde de yıkanmış silis kumu ve beyaz çimento, alkali dayanımlı cam elyaf, su ve çeşitli kimyasal maddeler yer alır. Bunların her biri yapıya farklı alanlar da destek sağlar. Fiber özelliğiyle birlikte darbe ve titreşim gibi durumlara karşı yüksek dayanıklılık gösteren malzeme, deprem, rüzgar gibi doğal afetlerde yapıyı korur. Yapılarda çeşitli durumlardan dolayı yaşanabilecek yangın için beyaz çimento ile silis kumu yer alan prekast, yangının önlenmesini, yayılmasını engelleyebilir.

Prekast İçeriğindeki A1 Yanmaz Malzemeler

Prekast kaplama, yapıların istenilen her alanında tercih edilebilir. Yapının temel kısmında prekast beton, dış cephe kaplamada da çeşitli uygulamalarıyla prekast söve işlemleri kullanılır. Bu uygulamaların her biri prekast panellerle oluşturulur. Çeşitli kimyasal maddelerle desteklense de tüm alanlarda silis kumu ve beyaz çimento gibi a1 sınıfı yanmazlık özelliği gösteren materyaller vardır. Yoğunluğu ve sertliği yüksek olan silis kumunda sıcak dayanımı da yüksektir. Beyaz çimento da aynı şekilde özellikler gösterir. Estetik görünümü dışında yapıya nefes aldıran bir özelliği de vardır. Prekast malzemeleri, yüksek basınca karşı büyük bir dayanım göstererek yangınların önlenebilir olmasını sağlar. Ortaya çıkacak zararı büyük oranda kısıtlı bir alanda tutarak, yapıdaki diğer bölgelere sıçramasını engeller. Bu özelliğiyle de zaten günümüzde kamu binalarının çoğunda bu yapı malzemesini görmekteyiz. Avrupa’da da birçok ülke bu malzemeyi yeni yapılarda zorunlu hale getirmiştir.

A1 Yangın Dayanımı Kaç Dakika?

Prekastın içerisinde malzemelerin kullanım oranına bağlı olarak “A1 yangın dayanımı kaç dakika olur?” sorusuna değişik cevap verilebilir. Beton veya prekast  cephe kaplama kalınlığına göre yarım saat ile başlayıp 1 saat, 90 dakika ve 120 dakika gibi sürelerle yangın dayanımının olduğu saptanmıştır.

Yalıtımlı Prekast Panel Avantajları

Mevsim koşulları itibariyle kişileri dış etkenlerden koruyan prekastı, ısı yalıtımı ile de öne çıkarabiliriz. Yazın sıcak hava dalgalarının yaşam alanlarınıza etki etmesini önler. Daha serin bir alana neden olur. Kış aylarında rüzgar, yağmur, soğuk havaya karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Prekast panel avantajı bunlarla da sınırlı değildir. Isıya karşı dayanıklılığı olması yangın gibi afetlerinde önlenmesinde etki eder. Ayrıca bu paneller dışında içerdiği diğer malzemelerde de bu özellik aranırsa ve montaj sistemlerinde yer alan çelik karkas, çelik ankraj ve harfen kanalları da yanmazlık özelliği taşırsa yapı çok daha dayanıklı bir boyutta olur. Okul, devlet binaları, toplu yaşam konutları, özel konutlar gibi birçok alanda kullanılarak düşük bütçe ve yüksek avantaj sayesinde, çok daha uzun ömürlü yaşam alanları sağlar.

Previous Prekast Nasıl Boyanır?

Leave Your Comment

Bilgi Al