Prekast Montaj

Yapı inşalarında dış cephede istediğimiz estetik görünümü kazandıran prekast, son zamanların en çok tercih edilen beton sistemlerindendir. Aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı ve mono fiber yapısıyla da sağlamlık katan bu ürünün işlemleri de basittir. İşlemlerinizde size zaman tasarrufu da sağlar. Prekast montajı belirli adımlarla halinde gerçekleştirilir ve bu işlemler sırasında farklı yapı malzemelerine ihtiyaç duyulur. 

Prekast Montaj Süreci

Prekast montajında ilk olarak taşınabilir özellikte olan yapı malzemelerini ele alabiliriz. Bu ürünler cephede belirlenen alan ölçüleri doğrultusunda hazırlanır. Çelik karkas sisteminde prekastın uygulanacağı alanın belirlenen ölçüleri ile iskelet yapı oluşturulur. Çelik ankraj sistemi ise bu iskelet yapının bağlantı noktalarının yapı üzerine bağlanması noktasında destek sağlar. Prekast yapı da bu işlemler doğrultusunda yapıya uygulanır. Malzeme içeriğinde alkali direncine sahip olan cam elyaf ile silis kumu, beyaz çimento ve kimyasal beton katkıları bulunur. Prekastın hazırlanma süreci fabrika ortamında hazırlanır. Uygulanacak bölge ebatları belirlendikten sonra istenen tasarım formatı ile üretim aşaması başlar. Belirlenen kalıplar döküm işlemleri için hazırlanır. İhtiyaçlar doğrultusunda fiber, ahşap ve silikon gibi kalıplar tercih edilebilmektedir. Döküm aşaması da tamamlandıktan sonra hazırlanan prekastlar montaj için mobil ya da sabit vinçlerin yardımıyla yapıya taşınır. 

Prekast montajı nasıl yapılır?

Prekast, tüm hava şartlarında yapılabilir. En az düzeyde etkilenme ihtimali vardır. Bu özelliğiyle de zaten yapılar için bir numaralı beton sistemi olmaktadır. Prekastın fabrika ortamında hazırlanma süreci sonrasında montaj sürecine geçilir. Ürünler sabit ya da mobil vinçlerle yapı alanına taşınır. Ürünler dış mekanda paslanma veya çürüme yapmaması için çinko ile kaplanabilmektedir. Belirlenen karkas sistemlerine prekastların montajı tamamlanır. Eğer prekastlarda aralık kalan kısımlar varsa silikon veya dolgu gibi malzemelerde bu alanlar kapatılır. En son aşamada ise tercih edilen renklere boyanarak işlem tamamlanmış olunur. 

Çelik Karkas Sistemi

Karkas sistemi prekast dış cephe kaplama işlemi için en kritik aşamalardan biridir. Çünkü prekastlar tamamen bu alana uygun olarak yapılır. Ölçü olarak her yapıda farklılık gösterir. Eğer ölçülerde yanlışlık yapılırsa prekast sistemi iskelete tam oturmaz veya çıkabilir. Bu yüzden çelik karkas sisteminde iskelet yapısı çok iyi belirlenmelidir. 

Çelik Ankraj Sistemi

Ankraj sistemi de belirlenen çelik karkas sisteminde bağlantı noktalarında dübel yardımıyla destek sağlar. İskeletin sağlam yapıda olmasına destek verir. 

Halfen Kanalları

Halfen Kanalları da ankraj sistemlerinde T kanalları yardımıyla destek verir. Bu sistem karkas ve ankraj sisteminin yapıya monte edilmesini sağlayan ürünlerdir. 

Prekast Cephe Paneli Montajı

Dış cephe kaplamalarında estetik görüntüsü ve sağlam yapısıyla birinci kalite bir kullanım sağlayan prekast cephe montajı, panellerin oluşturulmasıyla başlar. Bu paneller her yapıda değişiklik gösterebilir. Kimi yapılarda çok estetik tasarımlarda veya küçük modellerde de görebiliriz. Düz tasarımdaki yapılar genelde karkas-ankraj ve halfen sistemi doğrultusunda yapıya monte edilir. Ancak daha estetik olan paneller, bunların üzerine silikon veya dolgular yardımıyla monte edilmektedir. Bu tarz bina dış cephe süsleme sistemlerinde de daha çok Kat Silmeleri, Köşe Kaplamalar, Kemerli ve Kilit Taşlı,  Payanda ve Eliböğründeler, Balustrat, Korkuluk, Küpeşteler ve Kapı Söveleri gibi işlemleri görebilmekteyiz.

Prekast Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Prekastın montaj sürecinde ilk olarak yapıdan alınan ölçülerin doğru olması bu işlem için hayati önem taşımaktadır. Kurulacak çelik karkas sistemi tamamen bu ölçülere göre belirlenir. Küçük bir yanlış da bile yapı malzemeleri tam oturma yapmaz. Bu da estetik ve sağlamlık olarak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Aynı şekilde aralık kısımlarda uygulanan silikon ve dolgu işlemi de en profesyonel şekilde yapılmalıdır. Yapı inşalarınızda en profesyonel ve kaliteli hizmeti almak için firmamızla irtibata geçebilir, en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bilgi Al