Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde inşaat sanayinin ve yapı sanayinin son derece gelişme göstermesi dış cephe kaplama işlemlerinin de kusursuz olarak yapılmasını sağlıyor. Bina dış yüzeylerinde ortaya çıkan deformasyonlar, dış cephe kaplama işlemi ile ortadan kaldırılıyor. Bu alanda tercih edilecek kaliteli ve nitelikli firmalar sayesinde binaların dış cepheleri farklı materyaller ile kaplanıyor ve yepyeni bir görünüme sahip hale getiriliyor. Dış cephe kaplama çeşitleri arasında alüminyum, mekanik, ahşap görünümlü, PVC, Amerikan siding, tuğla duvar kaplaması, doğal taş cephe kaplamaları, prekast kaplama gibi seçenekler yer alıyor.

Dış Cephe Kaplaması Nedir?

Dış cephe kaplamaları binaların ya da diğer yapıların dış cephesinin yenilenmesi anlamına geliyor. Bazen bu yenilenme işlemlerinde depreme dayanıklı olma, sıcak havayı iç kısma geçirmeme, soğuk havayı iç kısma geçirmeme gibi sebeplerle de yapılabiliyor. Bu işlemlerin uygulanması sonrasında binaların görselinde ve kullanımında çok kaliteli sonuçlar ortaya çıkarılıyor. Tercih edilecek olan bina dış cephe çeşitleri yapıların sağlamlığına da sağlamlık katıyor.

Dış Cephe Kaplama Malzemeleri

Yapıların dış yüzeylerinin gösterişli ve albenili olması yapılara değer kazandıran bir özelliktir. Bir yapının dış kısmının eski, yıpranmış ve harabe gibi olması o yapının tercih edilmesine engel olur. Bunun yanı sıra binanın sağlam ve dayanıklı olması açısından da kaplama seçenekleri etkili olacaktır. Dış cephe taş kaplama çeşitleri ile dış görsel çok farklı bir tarz kazanırken aynı zamanda binanın sağlamlığı ve dayanıklılığı da artırılmış hale gelir.

Dış Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir?

Bina dış cephelerini kaplama yaptırmak isteyen kişiler için farklı özellikler taşıyan bina dış cephe çeşitleri bulunur. Düz Levha İle Kaplama, Ahşap Görünümlü Kaplama, PVC Kaplama, Amerikan Siding Kaplama, Tuğla Duvar Kaplama, Doğal Taş Cephe Kaplamaları, Prekast Cephe Kaplama, Alüminyum Kompozit Panel Kaplama ve Mekanik Duvar Kaplama seçenekleri arasından en doğru yöntem tercih edildiğinde, binalar ve diğer yapılar bambaşka bir görsele sahip hale gelecektir.

Düz Levha İle Kaplama

Dış cephe kaplama tasarımları arasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan düz levha ile kaplama işleminde dış yüzey metal levha ile kaplanmaktadır.

Ahşap Görünümlü Kaplama

Ülkemizde dış cephe mantolama çeşitleri arasında en sıra dışı seçeneklerden bir tanesini ahşap görünümlü kaplama seçenekleri oluşturuyor. Villalar ve diğer yapılar ahşap görünümlü kaplama işlemi sonrasında çok daha farklı ve marjinal bir yapıya sahip hale geliyor.

PVC Kaplama

Yapıyı nem ve paslanmalara karşı koruyan en kaliteli kaplama tekniği PVC kaplama tekniğidir. Bu sistem ile plastik malzeme kullanılır ve bu plastik malzeme geri dönüştürülebilme özelliğine de sahiptir. Bu bakımdan en uygun fiyatlarla kaplama yaptırmak isteyen kişiler PVC kaplama tekniğini tercih edebilir.

Amerikan Siding Kaplama

Siding malzemesi özel üretim oluşturan bir malzemedir. Malzeme ısıya ve suya dayanıklı bir malzeme olduğu için dış cephe kaplaması açısından kullanılan en kaliteli tekniği Amerikan siding kaplama seçeneği oluşturur.

Tuğla Duvar Kaplama

Yapılarda kullanılan ve dış cephe kaplama çeşitleri ve özellikleri bakımından en gösterişli olan duvar kaplama seçeneklerinden bir tanesi tuğla duvar kaplama modelidir. Tuğla duvar kaplaması işlemi yoğun olan bir kaplama şeklidir. Bu bakımdan fiyatları diğer kaplama seçeneklerine göre yüksek olacaktır. Yapıların dış kısmına aralarına derz çekilerek tuğla ile duvar örme işlemi uygulanmaktadır.

Doğal Taş Cephe Kaplamaları

Binaların ve yapıların dış yüzey kaplama seçeneklerinden bir tanesini de doğal taş cephe kaplamaları oluşturuyor. Bu kaplama sistemi yapıların çok daha güzel ve gösterişli hale gelmesini sağlarken aynı zamanda yapılara dayanıklılık ekliyor. Dış görünüş bakımından son derece estetik bir dizayn oluşturan doğal taş cephe kaplamaları villa tarzı yapılarda da tercih edilen seçeneklerden bir tanesini oluşturuyor.

Prekast Kaplama

Dış cephe kaplama seçenekleri arasında bulunan prekast kaplama seçeneği sağlamlık bakımından diğer tüm kaplama seçeneklerinden kaliteli bir seçeneği oluşturur. prekast kaplama ile kaplanmış olan dış yüzeyler diğer kaplama seçeneklerine oranla depreme karşı dayanıklıdır. Bu anlamda fiyat bakımından da diğer seçeneklerden yüksek olan bir yapıya sahiptir. Bu sistem aynı zamanda soğuk havaya karşı da büyük bir direnç sağlar.

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

Dış cephe kaplama seçenekleri arasında en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesini alüminyum kompozit panel kaplama seçeneği oluşturur. Bu malzeme ile kaplanan duvarlar çok daha kaliteli görünürken aynı zamanda ısıyı geçirmeme özelliğine de sahiptir. Bu durum kış mevsiminde soğuğa karşı dayanıklılık ve direnç ortaya çıkmasını sağlar.

Mekanik Duvar Kaplama

Mekanik duvar kaplama işlemi ülkemizde tercih edilen kaplama seçeneklerinden bir tanesidir. Ancak bu işlemin yapılması için bu alanda profesyonel olan firmaların tercih edilmesi şarttır. Mekanik duvar aksanlarında farklı malzemelerin bir araya gelmesi ve alaşım haline getirilmesi ile kullanım sağlanır. Bu anlamda doğru hizmeti almak için bu işi profesyonel olarak yapan firmaları tercih etmek gerekir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Previous Prekast Basamak

Leave Your Comment

Bilgi Al