İnşaat Sektörü İçinde Prekast Malzemenin Yeri

İnşaat sektörü içerisinde kullanılan yapı malzemeleri sayı olarak fazladır. İnşaatta farklı noktalarda ihtiyaç duyulabilir özellikleri vardır. Zemine göre, yapılacak alana göre bu malzemeler kullanılır. Son zamanlarda en fazla adı duyulan prekast ise inşaatın gözde yapı malzemelerinden olmaktadır. Ancak prekastın avantajlarını talep ve arz içerisinde açıklayabilriz. Özellikleri dahilinde çok avantajlı olsa da üretici ve yapıcı firma için avantaj sağlaması talep ve arzın dengeli olmasına bağlıdır.

Tüketicilerin bir ürünü, belirlenen fiyatıyla almaya hazır olması “talep”, üreticilerin de ürünleri belirlenen fiyatlarıyla satmaya hazır olması da “arz” olarak ifade edilir. Talebin olmadığı yerde arz gerçekleştirilirse firmalar maddi olarak zorluk yaşar. Bu doğrultuda baktığımızda da prekastın talepler doğrultusunda üretildiği söylenir. Genel olarak İstanbul, Ankara, izmir, Bursa, Kayseri, gibi inşaat sektörü için önemli yerlerde bu işlemlere rastlanır. Ancak prekastın taşınabilir sağlamlığı sayesinde farklı noktalara da ulaşım sağlanır ve montajı yapılabilir.

İnşaat Sektöründe Kullanılan Yapı Malzemeleri

İnşaat yapılarında kullanılan malzemeler çok farklı özellikleriyle açıklanabilir. Bunları da en genel şekliyle şöyle açıklayabiliriz; asfalt-membran, kireç, çimento, briket, kum, inşaat demiri, çelik hasır, mıcır, taş, kil, gazbeton, beton çivisi, kiremit, mozaik, kereste, tuğla, tavlı tel, inşaat çivisi, çakıl, kaya, alüminyum, camyünü, granit. Anlaşılacağı üzere kimi yapının temelinde, cephe kaplamalarında, dekorasyon işlemlerinde bunlar kullanılır. Prekastı ise silis kumu, beyaz çimento, alkali dayanımlı cam elyaf ve su ile birlikte elde edilir. Dayanıklı, estetik ve ısı yalıtımı özelliğini bir arada bulunduran bu malzeme, temelde, kolonlarda, kirişlerde, söve uygulamalarında, süslemelerde, peyzaj alanlarında ve daha birçok noktada kullanılabilir.

İnşaatta Prekastın Tercih Edilme Nedenleri

Üretildiği malzemelere baktığımızda prekastın, hem üretici hem de talep eden kişiler için avantajlar yarattığını söyleyebiliriz.

  • Öncelikle prekast montaj basit işlemleri içerir. Prekast dış cephe tasarımı için hazırlanan paneller taşımada, darbelere karşı dayanıklılık gösterir.
  • Her türlü mevsim şartları altında üretimi yapılabilir ve taşınabilirler. Diğer malzemeler için bu durum tam tersi olabilir.
  • Prekast cephe kaplama ile istenen tasarım, ısı, gürültü yalıtımı, sağlamlık ve estetikle tek bir malzemede karşılanır. Bununla birlikte özellikle büyük şehirlerde bu yöndeki talepler için daha kısa sürede bir üretim gerçekleştirilir.
  • Genelde en fazla talebin olduğu şehirlerin yakınına üretim tesisleri kurulur. Böylelikle taşıma noktasında da avantaj sağlanır.
  • Prekast söve işlemleri de dış cephede istenen pencere denizlik, kat silmeleri gibi alanlar da kolayca gerçekleştirilir.
Previous Frexton Prekast Cephe Kaplama

Leave Your Comment

Bilgi Al