Payanda Ve Eliböğründeler

Mimaride özellikle asma katlar veya cumba olarak tabir edilen çıkma bölümlerini alttan desteklemeye yarayan payanda ve eliböğründeler, farklı malzemelerle yapılabiliyor. Mimari kültürümüze baktığımızda özellikle ahşap binalarda bu tekniğe fazla rastlamaktayız. Beton ile tercih edilen işlemlerinde de prekast ile birlikte çok daha estetik formları elde edilebiliyor. Üstelik bu yöntemle birlikte payandaların sağlamış olduğu sağlamlık da artmış oluyor. Prekastın içermiş olduğu malzeme ile birlikte yapıların sağlamlığına daha iyi bir destek sağlanıyor, ısı yalıtımında ekstra olarak bir avantaj oluyor. Beonsan’da da bu işlemlerle birlikte yapılarınıza çok hoş mimari etkileri seçebilirsiniz. 

Prekast İşlemlerinde Payanda Uygulamaları

Kültürümüzde özellikle yakın bir döneme kadar ahşap evlerin cumba olarak bilinen bölümleri, gören herkesi kendine hayran bırakmıştır. Zaman içerisinde yapı malzemelerinde ahşap yerine betonun daha fazla tercih edilmesiyle bu bölümler de bu forma uygun yapılmaya başlandı. Payanda nedir sorusunda öncelikle cumba işlemini ele alabiliriz. Cumbalar, yapıların pencere kısmının sokak tarafına doğru çıkıntı olarak yapılan bölümüdür. Bunların hemen altına destek amaçlı olarak kullanılan estetik formlarda payanda ya da bir diğer çeşidiyle eliböğründeler olarak adlandırılır. Prekastta istenilen her kalıbın imalatı yapılabildiğinden payanda gibi uygulamalarda da tasarım noktasında tüm tercihler size bırakılır. Seçenekler geniştir. Asma kat ve cumba seçeneklerinin kullandığı yapılarda,görünümde payanda söve ile ince detaylara sahip bu unsurları kullanabilirsiniz.

Eliböğründelerde Prekastın Sunduğu Estetik

Aslında payanda ile eliböğründeler benzer bir yapı unsurudur. İstenildiği zamanlarda tamamen bu unsurlar düşünülerek bir yapı inşası oluşturulabilir. Ancak bazı yapılarda sonradan kat yapılması da mümkündür. İşte üst katlarda dışarıya doğru verilen çıkıntılar, eliböğründeler ile birlikte daha hoş bir görünüm olmasını sağlar. Yoksa düz bir tasarım ile birlikte bu çıkma kat görüntüsü çok hoş gözükmez. Kısacası payandalar ile eliböğründelerin, yapılarda kurtarıcı bir estetik unsur olduğunu söyleyebiliriz. İster düz bir kalıp payanda ile bu işlemi gerçekleştirin isterseniz de kalıpların işlemeli desenlerini tercih edin. Prekast ile birlikte büyük panel kalıplar dışında prekast söve işlemlerinde en küçük alanlarda bile estetik uygulamalar yapılabiliyor. 

Prekast Payanda ve Eliböğründelerde Beonsan Hizmetleri

Payandalar dış cephe kaplama işlemleri arasında yer alır. Prekast dış cephe kaplama uygulamalarında da bu gibi geçmiş uygulamalar estetikliğini ve etkisini kaybetmeden günümüzde de tercih edilebilirliğini sürdürmektedir. Payanda gibi işlemlerinizde Beonsan tarafından sizlere sunulan bir diğer hizmet de 3D görselleştirmedir. Bu uygulaması sayesinde payandaların tasarımına karar verilir ve dijital ortamda yapının önizlemesi oluşturulur. Prekast cephe kısmında payanda ya da eliböğründelerin nasıl gözükeceği konusunda daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz. Onaylama ile birlikte kalıpların imalatı tamamlanır ve bu uygulamalar yapılarınıza profesyonel işlemlerle aktarılır. İşlemlere dair daha detaylı bilgi almak isterseniz firmamızla irtibata geçebilirsiniz. 

Previous Kolon Başlıkları

Leave Your Comment

Bilgi Al