Villa Prekast Cephe Uygulamaları

Villa yapıları, normal yaşam konutlarına göre daha dekoratif bir tarza sahip olur. Genelde müstakil yapıda olduklarından sahipleri, kendi zevklerine göre yapı unsurlarını belirler. Bir proje olarak da ortak bir tarzda yapılabilirler. Normal bir yaşam konutu, müstakil daireden farklı olarak villalarda yaşam alanı daha geniş olabilir. Bu yüzden de ısı yalıtımlı prekast cephe paneli kullanımı önemlidir. Geleneksel cephe elemanlarından farklı daha modern ve minimal görünümler villalarda tercih edilir. Mono fiber yapısı sayesinde darbe ve ısıya karşı da yüksek direnç gösterir. Her aşamada kişiselleştirilmiş tasarım paneller elde edilebilir.

Villa Prekast Cephe Uygulaması Nasıl Yapılır?

Daire ve binalar için yapılan prekast cephe kaplama işlemlerinde olduğu gibi villalarda da öncelikle prekast metraj hesaplanır.

 • Metraj ölçülmesinde ihtiyaç duyulan toplam cephe elemanı hesaplanır. Prekast fiyatları da bu doğrultuda belli olur.
 • Ölçüm sonrasında 3D boyutlu çizimi gerçekleştirilir. Mimarlar sizden gelen tasarım talepleri ve metraj ölçüsüne göre çizimlerini dijitale aktarır.
 • Tasarım konusunda her şey tamamsa kalıp prekast imalat aşamasına geçilir. İstenilen tasarıma göre ekstra malzemeler de eklenebilir.
 • Çelik karkas sistemi de kalıp imalatı ile birlikte gerçekleştirilir. Çelik malzeme kullanılan bu sistem panellerin bağlantısını gerçekleştirir. Bu sistem sayesinde prekastın ömür boyu dayanıklı olarak kalması sağlanır. Çelik sistem çürüme ve paslanmaya karşı çinko ile de kaplanır.
 • En son aşamada ise döküm işlemi uygulanır. Karışım işleminde en doğru ölçü ayarlanması önemlidir. Püskürtme yöntemi uygulanarak gerçekleştirilir. Döküm süreci sonrasında kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi sonrasında hareket ettirilebilirler. Eğer ki erkenden hareket ederlerse çatlama yaşanabilir.

Villalarda Kullanılan Dekoratif Prekast Cephe Elemanları

Villa yapıları normal daire tasarımlarına göre daha fazla prekast söve kullanabilir. Bu aşamalarda da modern tasarımlar göze çarpar. İstenilen mimari özelliğe göre de üretimleri yapılabilir. Genel olarak villalarda prekast dış cephe tasarımı elemanları şunlardan oluşur;

 • Söve: Pencere ve benzer noktalarda çerçeveleme için kullanılır. Yapının dıştan görünümünü güzelleştiren unsurlardır.
 • Kolon ve sütunlar: Kolonlar, boş gibi görünen alanlar yapıyla bütün hale getirilmiş görünümü kazandırır. Sütun tasarımları da istenilen dönemi yansıtacak şekilde yapılabilir.
 • Panel: Yapının genel hatlarının ortaya çıkmasında önemlidir. Gerekli ölçülerde üretilebilirler.
 • Harpuşta: Çatıda veya duvarlarda bağlantılı bir tasarım görüntüsü oluşturur. Aynı zamanda bağlantı noktalarını örterek yağmur, ısı gibi faktörlere karşı da koruma sağlar.
 • Silme: Katlar arasında belirginlik sağlayan kat silmeleri ile yapıyı daha hoş gösterir. Standart işlemlerin yanında özel tasarımları da vardır.
 • Saksı: Villa içi ya da bahçe, peyzaj tasarımlarınızda da prekast saksı ile tasarımlar tercih edebilirsiniz.

Villa yapıları daha büyük ölçülere sahip olabilir. Bu yüzden yalıtım konusu villalar için öncelikli bir öneme sahiptir. Villalarda prekastın imalatı aşamasında, Isı izolasyonu, su izolasyonu ve ses izolasyonu için gereken işlemler yapılır.

Previous Tünel Kalıp Sistemi Nedir?

Leave Your Comment

Bilgi Al