Giriş Arkad ve Pedimentleri

Mimaride kullanılan dış cephe tasarımlarında çok farklı sistemler görülebilir. Geçmişten bugüne kadar etkisini yitirmeden gelen giriş arkad ve pedimentleri de prekast ile birlikte hayran bırakan tasarımları sağlam formuyla yansıtabilmektedir. Mimaride arkad nedir sorusuna aslında çok sık rastladığımız sıra sıra kemer şekillerini örnek verebiliriz. Üstü kapalı ve yanları açık seçenekleriyle görebiliriz. Girişlerde kullanılan arkad işlemlerinde de ister sıralı kemer istenirse de sadece giriş kısmında sınırlı sayıda kemerli işlemler uygulanabilir. Bunlarla birlikte alınlık olarak da bilinen pediment ise arkad kemerlerinin üstünde yer alan dekoratif bir alanı ifade eder. 

Tasarım Özellikleri ve Avantajları

Yapılarınızda dekoratif kaplamalar için prekast dış cephe kaplama seçenekleri sizlere çok estetik görünümler kazandırır. Oldukça geniş bir bina süsleme elemanları seçeneğinden bahsedilebilir. Sıra sıra kemerli yapıların olduğu alanlar arkad nedir sorusunun cevabı olabilir. Giriş arkad ile birlikte tercih edilen alınlıklarda pedimenti nedir sorusuna cevap verilebilir. Bunlar genelde piramit veya üçgen şeklinde olurlar. Bunun dışında düz tepeli, yuvarlak, kıvrımlı, eteksiz alınlık gibi seçenekleri de vardır. Uygulamanın kenarlarında özel işlemeler prekast söve işlemiyle kazandırılır. Arkad ise adeta bir yürüyüş yolu olarak tasarlanan alanlardır. Sıralı kemerler, dekoratif dış cephe için mükemmel bir tercih olabilir. Eğer geniş bir alan varsa peyzaj çalışmalarıyla birlikte çok uyumlu olmaktadırlar. Prekast cephe kaplama işlemlerinde de tercih edilmektedirler. Sektörde prekastla birlikte en çok duyulan grc bu uygulamaların tasarımda sınırsız seçenek sunar. Depreme, yağmura, darbeye karşı dayanıklıdır. 

Giriş Arkad ve Pedimentlerinin Uygulama Alanları

Silis kumu, beyaz çimento, alkali dayanımı yüksek cam elyaf ile su ana malzemeleri olan, gerektirdiği takdirde başka yapı malzemeleriyle de güçlendirilebilen prekastta bu işlemler yapıya sağlam ve daha estetik bir görünüm katar. Prekast cephe işlemlerinizde daha bir işlem yaptırmak isterseniz arkad ve pediment işlemleri beklentilerinizin üstünde bir sonuç verebilir. Bu işlemlere örnek vermek gerekirse, alışveriş merkezleri, kütüphaneler, botanik bahçeler, kurum binalarında, parklarda, kapalı çarşılarda vb. birçok yerde bunlara rastlanabilir. Yapılarınızda da bu işlemlerden faydalanabilirsiniz. Evinizin giriş kısmında dilediğiniz ölçülerde arkad tasarımları yaptırabilir, pediment tercihlerinde de en şık tasarımları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar şık olduğu kadar prekastın içerdiği malzemeler sayesinde yalıtım ve dayanıklılık konusunda da fayda sağlayacaktır. 

Beonsan İle Estetik Bina Süsleme Elemanları

Prekast sektörü içerisinde sadece kişisel konut binalarına değil birçok kurum binasını da istenen mimari özelliklerle tamamlayan Beonsan, dış cephe kaplamalarında istediğiniz tasarımları da yapınıza kazandırıyor. 3D görselleştirme seçeneğiyle arkatları ya da pedimentleri işlem öncesinden önizleme şeklinde görebilir, tasarımları konusunda kararınızı daha iyi verebilirsiniz. Estetik bina süsleme elemanları uygulamasında prekastın sunduğu avantajlardan yararlanmak isterseniz Beonsan ile irtibata geçerek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden biten veya devam eden projelerimize göz atarak da fikir sahibi olabilirsiniz. 

Previous Köşe Kaplamalar

Leave Your Comment

Bilgi Al