Prekast Montaj Sistemi

Yapı alanında sağladığı avantajla hem yapıcı firmaların hem de kullanıcıların gözdesi haline gelen prekast, daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı yaratmak için gerekli görülen sistemlerdendir. Yeni nesil beton sistemi olarak adlandırılmasında içerdiği malzemelerin etkisi vardır. Prekast cephe ve prekast beton sistemlerinin hazırlanması diğer sistemlere göre çok daha az maliyetli ve kolaydır. Hazırlanan bu sistemlerin yapılara montajının sağlanması noktasında da farklı sistemlerden yararlanılır. Bunları üç aşamada inceleyecek olup yapıya kazandırdığı avantajları da çok daha detaylı incelemiş olacağız.

Prekast Materyalleri Nelerdir?

Prekast ya da grc sistemlerini yeni yapılarda çok daha fazla duymaya başladık. Buna etki eden de bu sistemin çok yönlü avantajlar sunmasıdır. Bunu anlayabilmek için de prekastın içerdiği malzemeleri ve özelliklerini iyi bilmek gerekiyor. Silis kumu, inşaat ve sanayi sektöründe çok fazla tercih edilen bir üründür. Yüksek sertlik oranıyla sağlam bir yapı malzemesi bileşenidir. Beyaz çimento ise sağlam olduğu kadar estetik formuyla katkı sağlar. Alkali dayanımlı cam elyaf da alkali ve asit dayanıklılığı gösterir. Suya karşı da yüksek dayanıklılığı vardır. Beton yapının dayanıklı olmasındaki en önemli etmenlerden biridir. Bu materyaller dışında isteğe göre farklı yapı malzemeleri de bu karışıma eklenebilir.

Prekast Üretimi Aşamaları

Üretim aşaması başlangıcında ilk olarak prekast cephe kaplama ve prekast söve gibi işlemlerde de tasarımlar belirlenir. Temelde beton prekastla yapı sağlam bir forma ulaşır. Bu beton sistemlerinin üretiminde de farklı ölçüler belirlenebilir ve kalıplar da bunlara göre dökülür. Panel üretimlerinde de istenen ebat ve tasarımla kalıplarla belirlenir. Malzeme içeriği bu kalıplarda kürlenerek hazır hale gelir. Üretimi her mevsimde yapılabilir. Malzeme karışımına isteğe göre ahşap, demir, çelik, kauçuk gibi materyaller de karıştırılarak daha güçlü bir form oluşturulabilir. Bu karışımın birlikte kullanılacağı karkas, ankraj ve halfen kanal sistemi de en doğru ölçüleriyle bu süreçte üretilir. Hazır olan prekast panel ürünleri yapı alanlarında belirlenen ölçüye göre montajlanır. Karkas ve ankraj sistemlerinin de paneller ile uyumlu bir ölçüde olması yapının sağlamlığı açısından önemlidir.

Prekast Montajında Hangi İşlemler Yapılır?

Prekast  cephe kaplama fiber takviyeli malzemesiyle yangınlara, darbe ve titreşimlere karşı çok yüksek bir dayanıklılık sağlar. Bu derece sağlamlığı oluşturmasında malzemesi kadar montaj sisteminin de katkısı vardır.

  • Çelik Karkas Sistemi: Üretilen paneller karkas sistemi içerisine yerleştirilir. Galvanizli çelik yapılarda oluşturulur. Yapının iskeleti olarak da adlandırılabilir. Malzemeler bu yapı içerisine yerleştirileceği için en ufak bir yanlış ölçüde üretimde paneller karkas sisteminden çıkabilir. Karkas ile paneller arasındaki bağlantıyı prekastın üzerine atılan petler sağlar.
  • Çelik Ankraj Sistemi: Karkas sisteminin sabitlenmesi işlevini görür. L şeklinde olurlar. Kirişlerde kullanılırlar ve prekastın çok daha sağlam şekilde sabit durmasına olanak sağlarlar.
  • Halfen Kanalları: Prekastın sabitlendiği montaj kısımlarında yer alır. Ankraj sistemi ile malzemelerin birleşmesine yönelik olarak kullanılırlar. Paslanmaz formda olurlar ve bağlantı sağlamada T civatalar yer alır. Bu civatalar tırtıklı bir şekilde olurlar, bu sayede de ankraj sisteminin, yani kısacası prekastın montaj sisteminin sağlamlığını korur.
Previous Prekast Metraj Hesabı Nasıl Yapılır?

Leave Your Comment

Bilgi Al